Ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie u dzieci

Spis treści

Logiczne myślenie to umiejętność niezbędna w życiu codziennym. Można ją rozwijać całe życie i najlepiej zacząć nad nią pracę jak najwcześniej. Jakie ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie możemy robić z dziećmi? Ten artykuł podpowie jakiego rodzaju ćwiczenia logicznego myślenia świetnie się sprawdzą w pracy z dziećmi w różnym wieku.

Logiczne myślenie to umiejętność, za którą odpowiedzialna jest przede wszystkim lewa półkula. Na czym polega? Obejmuje ona operacje myślowe, dzięki którym człowiek potrafi skorzystać z zasobu informacji i umiejętności. Orientuje się w zachodzących relacjach, rozumie sytuację problemową i wie jak ją rozwiązać. Im więcej nad nią pracujemy, tym szybciej radzimy sobie z różnego rodzaju wyzwaniami w szkole i życiu. W tym artykule zawarto przykłady ćwiczeń, które pomogą w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia dla dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz nastolatków w szkole podstawowej.

Logiczne myślenie – ćwiczenia dla dzieci w wieku przedszkolnym

Ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie u dzieci w wieku przedszkolnym są ważne, ponieważ ta umiejętność przyda się im w szkole. Ważną rolę w tym procesie odgrywa dorosły, który asystuje dziecku podczas ćwiczeń. Im samodzielnej dziecko rozwiąże zadanie, tym więcej się nauczy. Dlatego samo rozwiązanie nie jest najważniejsze. Bardzo ważny jest proces dochodzenia do wiedzy, umiejętność rozumienia sytuacji problemowej oraz jej rozwiązania na różne sposoby. Oto kilka pomysłów na ćwiczenia logicznego myślenia:

  • Kategoryzacje – tworzenie zbiorów według ustalonej z góry reguły, a której dziecko na podstawie prezentowanych przykładów ma się domyśleć (np. sortowanie według koloru). Na tym samym materiale pokazujemy inne reguły (np. teraz te same elementy sortujemy według kształtu lub wielkości).
Zestaw Nowe kategoryzacje
  • Analogie – na podstawie podanych przykładów dziecko ustala jakie powinno być rozwiązanie trzeciej zagadki (np. buda – pies, gniazdo – ptak, pajęczyna – wolne pole do uzupełnienia).
  • Mozaiki – układanie klocków na podstawie wzoru.
  • Relacje przyczynowo-skutkowe – układanie i opowiadanie historyjek obrazkowych.
Gra analogie atematyczne
Zestaw Myślenie przyczynowo Skutkowe

Logiczne myślenie – ćwiczenia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Okres wczesnoszkolny obejmuje czas, gdy dzieci rozpoczynają edukację szkolną i trwa do około 10 roku życia. To początek myślenia abstrakcyjnego i umiejętności tłumaczenia zawiłych ilustracji sytuacyjnych. Na czym warto się skupić? Ciekawe propozycje ćwiczeń logicznego myślenia:

  • Labirynty – rozwiązywanie tego typu zadań uczy wytrwałego szukania sposobu rozwiązania zadania.
  • Kodowanie – świetny wstęp do zadań z programowania, uczy rozumienia przyjętych reguł i stosowania ich aby osiągnąć cel.
  • Gry planszowe – uczą zdrowej rywalizacji i logicznego myślenia – gry logiczne dla dzieci.
  • Wymyślanie różnych zakończeń do opowiadań.

Pomoce dostępne w naszym sklepie:

Koncentracja – 100 zabaw z Detektywem
Zestaw ćwiczeń: Co się za chwilę może stać?
Gra Na straganie

Logiczne myślenie – ćwiczenia dla młodzieży w wieku 11 – 14 lat

Okres pokwitania jest bardzo ważny dla dziecka z perspektywy kształtowania się jego tożsamości. Dziecko koncentruje się na relacjach z innymi. Świetnie sprawdzą się w tym okresie następujące ćwiczenia logicznego myślenia uwzględniające także aspekt społeczny:

  • Komiksy społeczne – świetny sposób na naukę różnych perspektyw patrzenia na daną sytuację uwzględniając uczucia, motywy i myśli drugiej osoby.
  • Gry terapeutyczne – pomagają w poznawaniu siebie i budowaniu swojej tożsamości poprzez rozmowę z drugą osobą i poznawanie jej punktu widzenia.
  • Szachy – klasyczna gra stymulująca myślenie, umiejętne planowanie działań i przewidywanie ruchów drugiego gracza.


Mijamy się – kosmiczna gra terapeutyczna
Gra dr RefleksJa

Logiczne myślenie jest zaliczane do składowych ilorazu inteligencji. Na jego podstawie w większości testów jest oceniany poziom inteligencji dzieci i dorosłych. Każdy ma szansę na poprawę logicznego myślenia, niezależnie od wieku i płci. Szczególnie w szkole przydaje się ta umiejętność i wpływa na wyniki w nauce. A życiu dorosłym także pomaga osiągnąć sukces. Warto zadbać o jej rozwijanie jak najwcześniej.

Autor wpisu:
Juniora.pl
Juniora.pl

Od prawie 10 lat pomagamy rodzicom, terapeutom i logopedom w doborze odpowiednich pomocy terapeutycznych, dydaktycznych i logopedycznych do pracy z dziećmi. Specjalizujemy się w pomocach przeznaczonych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju, pracującymi według zasad Metody Krakowskiej.

Facebook
Odwiedź nas na Facebooku!
WYŚLIJ KOSZYK