Motoryka mała ćwiczenia i zabawki

Pomoce dla dzieci

W tym dziale znajdą Państwo pomoce idealne do pracy zarówno w domu, jak i w gabinecie terapeutycznym oraz przedszkolu. Różnorodność dostępnych pozycji z kategorii “Motoryka mała” z pewnością ułatwi Państwu znalezienie odpowiedniej pomocy, która będzie atrakcyjna dla dziecka i zachęci je do ćwiczeń. W przypadku pracy długofalowej nad daną umiejętnością, bardzo ważne jest, aby zmieniać materiał, na którym pracujemy z dzieckiem. W ten sposób pobudzamy naturalną ciekawość dziecka i chętnie podejmie się proponowanej przez dorosłego aktywności. Warto pamiętać o odpowiednim dostosowaniu poziomu trudności zadania do umiejętności dziecka. Dostępne pomoce dydaktyczne do ćwiczeń motoryki małej umożliwiają nie tylko dopasowanie odpowiedniej trudności ćwiczenia, ale także jej stopniowanie.

Gry edukacyjne
edukacyjne gry

Wyświetlanie 1–36 z 264 wyników

Motoryka mała

Motoryka mała obejmuje sprawność ruchową palców i dłoni. Niezwykle ważna jest odpowiednia stymulacja rozwoju małej motoryki już od najmłodszych lat. Rozwój motoryki małej warunkuje rozwój motoryki dużej, artykulacji, koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz innych sfer rozwoju dziecka. Ćwiczenia motoryki małej warto aranżować w formie zabawy. Dzięki takiej formie ćwiczeń można wykonać z dzieckiem więcej powtórzeń danego zadania. Dlaczego tak ważna jest stymulacja motoryki małej? Dzięki odpowiednio dobranym zadaniom przygotowujemy dziecko do dopasowywania odpowiednich kształtów w sorterze, kolorowania, rysowania, zapinania guzików, wiązania butów i wielu innych, zaawansowanych czynności manualnych w przyszłości. Stymulacja tego ośrodka skutkuje także stymulacją ośrodka w mózgu odpowiadającego za ruchy artykulacyjne języka. Im sprawniej dziecko wykonuje zadania manualne, tym wyraźniej i sprawniej się komunikuje.

Motoryka mała zabawki

Rozwijanie motoryki małej warto rozpocząć od prostych zabaw z pomocą specjalnie przygotowanych do tego celu pomocy. Jakie zabawki polecamy do ćwiczeń motoryki małej? Na przykład poprzez zabawę sorterem, piramidą lub też poznawanie różnych możliwości zabawy kubeczkami różnej wielkości: układanie z nich wieży, składanie ich poprzez wkładanie mniejszych w większe. Już najmłodsi mogą ćwiczyć precyzję ruchów podczas prób nawlekania korali dla maluchów. Kulinarne doświadczenia dostarcza zestaw do krojenia żywności połączonej za pomocą rzepów. Do zestawu jest dołączony “prawdziwy” nóż szefa wykonany z atestowanych materiałów. Ćwicząc koordynację wzrokowo-ruchową warto sięgnąć po wieżę z kulkami do przebijania oraz zestaw z rybkami do łowienia za pomocą specjalnej wędki z magnesem. Polecamy liczne zestawy do sznurownia, przybijanki, zestawy gier zręcznościowych. Do Państwa dyspozycji jest dostępny szeroki asortyment zestawów wykonanych z drewna do stymulowania motoryki małej z użyciem szczypiec. To narzędzie jest odpowiednie do nauki prawidłowego chwytu narzędzia kreślarskie, jakim jest ołówek czy długopis. Natomiast, gdy dziecko jest już gotowe do podejmowania prób pisania, polecamy szereg pomocy dydaktycznych pomagających w stymulacji tej sfery, które ułatwiają dostosowanie odpowiedniego poziomu trudności do umiejętności dziecka. Zabawki i pomoce do zabaw dla dzieci zgromadzone w tym dziale służą do rozwijania motoryki małej.

Rozwijanie motoryki małej

Pracę nad rozwijaniem motoryki małej warto zaczynać już najmłodszych lat. Używanie narzędzi determinuje szybszy wybór dominacji stronnej, która jest niezwykle ważna podczas nabywania mowy. Aby dziecko było gotowe do nauki pisania potrzeba wykonania wielu powtórzeń poszczególnych czynności takich jak: nakładanie krążków piramidy, dopasowywanie kształtów do sortera, przewlekanie koralików. Niezastąpiona jest zabawa kubeczkami o różnej wielkości, dziecko uczy się na ich podstawie wielu niezbędnych umiejętności, które przydadzą się w przyszłości. Kubeczki można rozkładać według narastającej lub malejącej wielkości, wkładać te o mniejszej średnicy w większe kubeczki oraz stawiać mniejsze kubeczki na większych. Kolorowe pomoce dydaktycznie takie jak koraliki mogą okazać się doskonałą pomocą do ćwiczeń umiejętności kategoryzowania według koloru bądź kształtu. Dzieci starsze chętnie przewlekają sznurówki przez otwory guzików lub planszy z rysunkami. Szczególną sympatią cieszy się myszka w serku, którą można przewlekać na różne sposoby przez dziurki sera. Dla majsterkowiczów świetnie się sprawdzi zestaw śrubek i nakrętek. Polecamy mozaiki, których różnorodność pozwoli dopasować materiał do zainteresowań i możliwości dziecka. Duży wybór zestawów z magnesami uatrakcyjni każde zajęcia i sprawi, że układanie wzorów według instrukcji będzie przychodzić z radością. Liczne gry zręcznościowe łączą nie tylko stymulację motoryki małej, ale także elementy zdrowej rywalizacji oraz niezmierzone pokłady pozytywnej energii i emocji.

Odwiedź nas na Facebooku!
WYŚLIJ KOSZYK