Dlaczego w naszym sklepiku nie ma zabawek dźwiękowych?

Pomoce dla dzieci
Spis treści

Szukając prezentu dla dziecka dorośli często kierują się jego potrzebami i aktualnymi zainteresowaniami. Nierzadko reklamy podpowiadają dorosłym, co jest atrakcyjne dla ich dzieci. Dużą popularnością cieszą się zabawki dźwiękowe – są ciekawie zaprojektowane, kolorowe i dodatkowo wyposażone w funkcje odtwarzania dźwięków- zarówno tych wydawanych przez zwierzęta, pojazdy i inne, ale także po uruchomieniu, odtwarzają piosenki, wierszyki i całe opowiadania. Dzieci szybko się nimi interesują, poświęcają dużo czasu na zabawę. Dlaczego więc nie mamy ich w naszej ofercie?

Urządzenia elektroniczne, zabawki dźwiękowe a ich wpływ na rozwój dziecka – opinia eksperta

W trosce o dobro najmłodszych i ich harmonijny rozwój, wykonano szereg badań naukowych dotyczących wpływu zabawek dźwiękowych na dzieci. W jednym ze swoich wywiadów, Pani Profesor Cieszyńska zauważyła: “Cyfrowe urządzenia i dźwiękowe zabawki powodują efekt trwałego częściowego rozkojarzenia uwagi. Dochodzi wówczas do zwracania uwagi na wszystko, bez możliwości skoncentrowania się na wybranym zadaniu. To właśnie zaburzenia uwagi są dziś najczęstszą przyczyną kłopotów szkolnych. Zbyt częsty kontakt z programami wideo, nawet edukacyjnymi, może opóźniać rozwój umiejętności językowych współczesnych dzieci, prowadzić do nadpobudliwości i być przyczyną ADD (zespołu zaburzeń uwagi).

Jak takie zabawki wpływają na rozwój mowy

Wczesna ekspozycja dziecka na zabawki dźwiękowe czy też kontakt z urządzeniami elektronicznymi prowadzi do sytuacji, w której ośrodki słuchowe znajdujące się w prawej półkuli, niemalże całkowicie blokują lewopółkulowy odbiór mowy. Dzieci niejako uczą się nie słuchać mowy innych, przestają zwracać uwagę na komunikaty dorosłych.
Zalew informacyjny, płynący zarówno przez telewizję, radio, Internet, niekorzystnie wpływa na rozwój mózgu i co za tym idzie, także mowy. Te i kolejne badania potwierdzają niekorzystny wpływ zabawek dźwiękowych na rozwój dziecka.

Ciekawe pomysły na zabawki “bez baterii”

Nie oznacza to jednak, że zabawa naszych dzieci jest skazana na nudę. Świetną zabawę gwarantują zabawki, które nie tylko są atrakcyjne, ale stają się narzędziem i pomocą w podróży przez świat wyobraźni. Oto uwielbiane zabawki przez dorosłych i dzieci, które w naszym sklepie znajdują się między innymi w kategorii Zabawki edukacyjne dla dzieci:

Drewniana kierownica dla dzieci
Kierownica – drewniana kierownica dla dziecka
Kamper - samochód drewniany z wyposażeniem
Kamper – drewniany samochód z wyposażeniem

Gra zręcznościowa jenga zwierzęta
Gra zręcznościowa zwierzęta – Jenga zwierzęta dla dzieci


Źródła:
Cieszyńska-Rożek, J. (2014). Wpływ wysokich technologii na rozwój poznawczy dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym [in:] A. Człowiek-Technologia-Media. Konteksty kulturowe i psychologiczne, Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls, 11-22.
Small, G. Vorgan, G. (2011). iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości. Poznań s. 22
Wywiad: https://www.sylaba.info/wywiad-z-prof-jagoda-cieszynska-odkryc-radosc-uczenia-sie/ (dostęp: 25.11.22)

Podziel się ze innymi!

Facebook
WhatsApp
Email
Odwiedź nas na Facebooku!
WYŚLIJ KOSZYK