Obecnie wielu rodziców chce zapewnić swoim dzieciom wszechstronny i harmonijny rozwój. Zdają sobie sprawę, jak istotny jest rozwój mowy. Może zastanawiasz się, jakie ćwiczenia logopedyczne możesz wykonywać ze swoim dzieckiem w domu? W tym artykule znajdziesz podpowiedź, które ćwiczenia logopedyczne możesz wprowadzić do zabaw ze swoim dzieckiem.
Ćwiczenia logopedyczne obejmują profilaktykę, diagnozę i terapię szeroko rozumianego rozwoju mowy. Są też takie ćwiczenia logopedyczne dla dzieci, które możemy stosować w domu, w ramach profilaktyki rozwoju mowy. Dzięki nim możemy wspomóc naturalny rozwój mowy naszego dziecka. Ten artykuł zawiera opis takich prostych ćwiczeń logopedycznych, które można wykonywać samodzielnie w domowych warunkach ze swoim dzieckiem. Są to ciekawe i praktyczne pomysły na zabawy z dzieckiem w ramach ćwiczeń logopedycznych w domu. Dzielimy się sposobami na ćwiczenia słuchowe i oddechowe oraz ćwiczenia narządów artykulacyjnych (ćwiczenia: warg, języka, podniebienia miękkiego oraz policzków).
O czym warto pamiętać?
Zanim przedstawimy wybrane przez nas pomysły na zabawy logopedyczne, warto pamiętać o kilku sprawach:
- Wykonywane przez nas ćwiczenia logopedyczne powinna mieć formę zabawy. Dbamy o to, żeby były one stosunkowo krótkie i interesujące dla dziecka. Element “zaskoczenia” zawsze miło widziany.
- Zabawa z dzieckiem powinna być dla nas przyjemnością. Nasz entuzjazm będzie “zaraźliwy” i dziecko chętniej podejmie się proponowanych przez nas aktywności. Przyjemna, radosna atmosfera sprzyja skuteczniejszej nauce.
- Pamiętamy, że błędy są nieodłączną częścią procesu uczenia. Nie poprawiamy błędów dziecka bezpośrednio, staramy się raczej chwalić za wysiłki i prezentować poprawne wykonanie zadania.
- Chwalimy dziecko za każdy wysiłek, świętujemy każdy sukces. Uczymy się wytrwałości w dążeniu do celu i celebrowania każdego, nawet najmniejszego osiągnięcia.
Jakie ćwiczenia logopedyczne dla dzieci?
Podane propozycje ćwiczeń logopedycznych dal dzieci warto wpleść w czynności dnia codziennego, aby w naturalny sposób stały się stałą częścią każdego dnia. Od czego warto zacząć?
Ćwiczenia słuchowe
- Zabawa w rozróżnianie dźwięków dochodzących z urządzeń domowych, np. pralki, odkurzacza, miksera. Będąc z dzieckiem w innym pomieszczeniu bawimy się w zgadywanie co tak szumi lub co wydaje taki dźwięk.
- Będąc na spacerze możemy odgadywać z dzieckiem którego pojazdu odgłos słyszymy, czy to motor, a może samochód lub ciężarówka?
- Prosimy dziecko o pomoc i przyniesienie wybranego przedmiotu z innego pomieszczenia (dziecko ma za zadanie zapamiętać co miało przynieść i odnaleźć ten przedmiot w drugim pokoju). Z czasem zwiększamy ilość elementów.
Ćwiczenia oddechowe
- Podczas obiadu warto studzić zupę na łyżce i razem na nią dmuchać.
- Jeśli dziecko chce się pobawić balonikiem, warto zachęcić je do podjęcia próby samodzielnego nadmuchania balonu.
- Idąc do sklepu możemy z dzieckiem bawić się w zawody kto na jednym wdechu powie całą wyliczankę.

Ćwiczenia buzi
Potocznie mówimy o buzi, kiedy mamy na myśli narządy artykulacyjne (chodzi o wargi, język, podniebienie miękkie i policzki). Jak możemy je wspólnie usprawniać?
- Ćwiczenia warg: możemy dmuchać na piłki pingpongowe w ramach “wyścigu” piłeczek.
- Ćwiczenia języka: jedząc pyszne lody oblizujemy językiem dolną i górną wargę przy szeroko otwartych ustach.
- Ćwiczenia podniebienia miękkiego: rano możemy z dzieckiem starać się jak najmocniej ziewać tak jak na przykład hipopotam.
- Ćwiczenia policzków: zabawa w nadmuchiwanie policzków i przepychanie powietrza z jednego policzka do drugiego.
Ćwiczenia logopedyczne – kiedy warto skonsultować się z logopedą
Przedstawione w tym artykule ćwiczenia logopedyczne mają charakter profilaktyczny i można je wykonywać w domu. Kiedy należy wybrać się na konsultację z logopedą? Odpowiemy, że zawsze warto umówić się na wizytę. Dobrze jest profilaktycznie odbyć taką wizytę z dzieckiem. Logopeda lub neurologopeda mogą przeprowadzić diagnozę rozwoju naszego dziecka i określić czy jest potrzeba podjęcia dalszych działań. Co powinno nas zaniepokoić w rozwoju dziecka na poszczególnych etapach?
- Brak powtarzania samogłosek i sylab, pierwszych słów w pierwszym roku życia.
- Brak pojawienia się dwuwyrazowych wypowiedzi, wskazywania i nazywania osób/rzeczy w drugim roku życia.
- Brak budowania zdań w trzecim roku życia (nieadekwatna do wieku zabawa, brak pojawienia się zabaw tematycznych ).
- Brak opanowania właściwej realizacji wszystkich głosek przed rozpoczęciem edukacji szkolnej.
Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci w domu – wykaż się kreatywnością
Przedstawione propozycje stanowią inspirację do tworzenia własnych wersji zabaw w domu. Pokazują one, że w każdej czynności i zabawie można w ciekawy sposób wpleść ćwiczenia logopedyczne. W domu dzieci czują się pewniej i chętnie podejmują się nowych aktywności proponowanych przez rodziców. Najlepszym środowiskiem do zabawy i nauki jest atmosfera akceptacji, wsparcia i radości ze wspólnie spędzanego czasu.

Juniora.pl
Od prawie 10 lat pomagamy rodzicom, terapeutom i logopedom w doborze odpowiednich pomocy terapeutycznych, dydaktycznych i logopedycznych do pracy z dziećmi. Specjalizujemy się w pomocach przeznaczonych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju, pracującymi według zasad Metody Krakowskiej.
Facebook