waluta:  
Katalog Juniora.pl
   pomoce logopedyczne okładka  
 Do pobrania:)

ĆWICZENIA MYŚLENIA CZĘŚĆ 2 - WYKLUCZANIE ZE ZBIORU

Ćwiczenia myślenia część 2 - wykluczanie ze zbioru.

To drugi obok kategoryzacji i analogii z trzech muszkieterów ćwiczeń myślenia. :)

W przypadku tych ćwiczeń dziecko dokonuje analizy poprzez dostrzeżenie  różnicy i wykrycie relacji między elementami zbioru. Jest to zadanie trudniejsze, lewopółkulowe. Wprowadzamy je trochę później, po opanowaniu  ćwiczeń kategoryzacji z danego etapu  i ćwiczymy „na zakładkę” tzn. jeżeli  dziecko ćwiczy kategoryzację w drugim etapie, to rozpoczynamy wykluczanie ze zbioru z pierwszego etapu.Przykłady ćwiczeń wykluczania ze zbioru :
Materiał atematyczny, łatwiejszy.


PrzedmiotySylaby. Mogą to być także słowa, zdania, zagadki - w zależności od umiejętności dziecka."Zamiana ról". Praca z misiem o bardzo małym rozumku.Wykluczanie na materiale tematycznym daje dużo możliwości interpretacji.Najważniejszym celem tych ćwiczeń jest akceptacja każdego  wyboru dziecka, jeśli potrafi go uzasadnić. Należy pokazywać też inne rozwiązania, żeby uniknąć schematycznego myślenia.

W tym zadaniu na moje pytanie „ dlaczego?” Franek odpowiedział : „To jest niedoble”. 

Tutaj uznał, że nie pasuje lód. Na pytanie „dlaczego?” spodziewałam się odpowiedzi, że jest zimny, a usłyszałam „ to do picia, to do picia, to do picia, lód nie do picia”.W zależności  od etapu rozwojowego dziecka, może wykluczać nie pasujące słowa, zdania, obrazki kolorowe symboliczne, czarno białe symboliczne lub  czarno białe tematyczne, które nie muszą być wyraźne. W zadaniach tych musi być miejsce na domyślenie się i odpowiedź na pytanie: dlaczego?
Wszystko wokół nas jest skategoryzowane, kategoryzujemy nieustannie, dlatego pomysły na zadania  kategoryzacji oraz wykluczania ze zbioru możemy czerpać ze wszystkiego co nas otacza.

Miłej zabawy!


Aleksandra Lashmann z synkiem Frankiem

* Opis teoretyczny według:
- książki
prof. Jagody Cieszyńskiej-Rożek, „ Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”, str. 421-423, Wydawnictwo Omega Stage Systems – Jędrzej Cieszyński
- notatek ze szkolenia z panią dr hab. prof.UP Martą Korendo - szkolenie CMK "Stymulacja procesów myslenia"

Pomoce do ćwiczeń wykluczania ze zbioru można znaleźć w sklepie Juniora.pl w dziale  Logiczne myslenie <  Wykluczanie ze zbioru  Zobacz też:

MENU BLOGA       NAUKA CZYTANIA - SAMOGŁOSKI     SAMOGŁOSKOWY ZAWRÓT GŁOWY       TAKI SAM  


 ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA CZ.1            ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA CZ.2               GRAFOMOTORYKA     


 ĆWICZENIA PAMIĘCI                     KATEGORYZACJA           WYKLUCZANIE ZE ZBIORU               ANALOGIE


ĆWICZENIA  LEWOPÓŁKULOWE        PROGRAMOWANIE JĘZYKA           LUSTERECZKO POWIEDZ ....      O RANY POKÓJ SYPIALNY!    NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY        
'ZNAJDŹ I POLICZ KOLORY' HAPE       LALECZKI W KROPECZKI I PASECZKI     
 


 DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 1              DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 2               DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 3         

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.