Jaki prezent ucieszy moje dziecko?

Pomoce dla dzieci
Spis treści

Obecnie wiele osób bardzo świadomie podchodzi do kwestii obdarowywania dzieci prezentami. Wiedzą, że nie warto kupować wszystkiego co jest promowane w reklamach. Na zabawki i pomoce dydaktyczne patrzy się bardziej krytycznym okiem. Ważne jest nie tylko to, jak się one prezentują, lecz także czy są dobrej jakości. Coraz częściej kładzie się nacisk, aby poprzez aktywności z zabawką dochodziło do stymulowała rozwój zmysłów i intelektu dziecka. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawek, których producenci zachwalają niezliczone funkcje i korzyści płynące z zabawy ich produktami. Rodzice dzieci będących w terapii ze względu na specjalne potrzeby edukacyjne (np. autyzm, Zespół Aspergera, Zespół Downa) mają także dylemat, czy tym razem kupić swojemu dziecku typową zabawkę, czy może raczej kolejną pomoc dydaktyczną. Krewni i znajomi natomiast, zastanawiają się co można kupić w sytuacji, gdy dziecko ma już w swojej kolekcji wszystkie pluszaki, lalki i resorki. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Jakimi zasadami należy się kierować podczas wybierania zabawki dla naszej pociechy?

Łatwiej dokonywać wyborów, gdy wiemy co dla nas i dziecka jest najważniejsze. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku dziecka, które uczęszcza na terapię, warto skonsultować swój wybór także ze specjalistą, który prowadzi z nim takie zajęcia. Zasad dotyczących wyboru odpowiedniej zabawki dla dziecka jest wiele, ale wspomnimy tu o najważniejszych.

Czym się kierować podczas wyboru zabawki dla dziecka?

Warto pamiętać o tych czterech podstawowych zasadach poniżej: 
  1. Kierujmy się zainteresowaniami dziecka – prezent ma sprawić mu radość i być dla niego atrakcyjny.
  2. Zwracamy uwagę na potrzeby dziecka w zakresie jego rozwoju (oznacza to, że wybieramy takie zabawki, które pomagają mu osiągać kolejne kamienie milowe rozwoju – np. dzieci, które nie ukończyły roczku będą chętnie bawić się zabawkami typu sorter, drewnianymi klockami oraz kredkami w formie kamyczków). Tu warto pamiętać, że nie zawsze wiek dziecka jest odzwierciedleniem poziomu jego umiejętności. Na przykład, niekiedy trzeba wybrać zabawki dla dzieci w starszym wieku lub zabawki wspomagające rozwój opóźniony rozwój motoryczny lub mowy.
  3. Nie wybieramy zabawek dźwiękowych, urządzeń elektronicznych na prezent (dlaczego? sprawdźcie bloga na www.juniora.pl).
  4. Wybieramy zabawki rozwijające mowę, chodzi tu o wszelkie akcesoria do zabaw tematycznych (czyli do zabawy w tzw. “doktora”, “kucharza” itd.). Zabawa z drugą osobą to najlepszy sposób na spędzenie czasu, a co najważniejsze, na rozwój mowy i pozostałych sfer rozwoju.

Propozycje zabawek dla dzieci w różnym wieku oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i nie tylko

Na stronie sklepu internetowego, w sekcji przedszkole/zabawki edukacyjne można znaleźć wiele propozycji zabawek dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych (od 2 do 6 r.ż., ale nie tylko). Warto też zaglądać do działu produkty/nowości gdzie można odnaleźć mnóstwo atrakcyjnych zabawek, gier i pomocy dydaktycznych dla dzieci z autyzmem, Zespołem Aspergera, Zespołem Downa i innymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Poniżej kilka propozycji zabawek:

Ta pomoc to dobry wstęp do kategoryzowania, ale także nauki sprzątania w prawdziwych szafkach 🙂

Wspaniały zestaw dla każdego młodego weterynarza.

Kot Stefan – gra usprawniająca refleks i koncentracje uwagi

Mały dentysta – pełny zestaw dla przyszłych dentystów
Odbicie lustrzane – Ze Mirror Animals – gra edukacyjna dla zaawansowanych starszaków, do zabawy i ćwiczenia percepcji wzrokowej


Ascato – Tu można znaleźć szeroki wybór łamigłówek i gier usprawniających także pamięć i motorykę małą
Smart Games– Propozycja łamigłówek dla młodszych i starszych bystrzaków.
Książeczki dla dzieci – nie zapominajmy o dobrej lekturze

Ani o potrzebie ćwiczenia równowagi i motoryki dużej…;)


Nowości – A na koniec propozycje wśród świeżutkich (jeszcze gorących) pomocy dydaktycznych oraz zabawek 🙂

Najlepszy prezent jaki możemy dać naszemu dziecku

Podsumowując, warto kierować się domeną jakości, nie ilości. Rozwój dzieci, choć niekiedy musi być wspierany i wspomagany przez specjalistów, powinien przede wszystkim być dla dziecka czasem dobrej zabawy. To niepowtarzalny okres w życiu człowieka, w którym czas wolny na zabawę powinien równoważyć wszelkie zaplanowane aktywności. Odpoczynek i czas dla siebie jest niezwykle istotny. Jednak, nawet najlepsze zabawki nie zastąpią najważniejszego i najlepszego prezentu, jaki może dać dorosły, rodzic – miłości i czasu spędzonego naprawdę razem- bez urządzeń elektronicznych i innych rozpraszaczy. To my jesteśmy sobie potrzebni nawzajem, żaden martwy przedmiot ani napięty grafik zajęć dodatkowych tego nie zastąpi. Czas razem jest źródłem prawdziwego szczęścia, którego nabyć nie sposób za pieniądze, to, czego nie można zapisać na kartach zeszytu czy fotografii.

Podziel się ze innymi!

Facebook
WhatsApp
Email
Odwiedź nas na Facebooku!
WYŚLIJ KOSZYK