Samogłoskowy zawrót głowy

Pomoce dla dzieci
Spis treści

Samogłoskowy zawrót głowy,
czyli wprowadzamy samogłoski

Trafiłeś tutaj drogi rodzicu, terapeuto poszukując odpowiedzi na pytanie, jak to jest z tymi samogłoskami?
Jest z nimi prościej niż na początku mogłoby się to wydawać, etapy wprowadzani są jasne i klarowne, dokładnie opisane w książkach profesor Cieszyńskiej, profesor Korendo czy innych terapeutów. W internecie na różnego rodzaju blogach również jest to dokładnie opisane.

Nasze wpisy nie mają być kopią teorii już nie raz poruszanej, mają być pomocą w momencie, gdy brakuje nam weny twórczej i pomysłów na urozmaicenie codziennych ćwiczeń z naszymi pociechami.
Dla przypomnienia dodam tylko, że samogłoski w początkowej fazie nauki wprowadzamy za pomocą kontekstu, tak jak w książkach “Kocham czytać” i “Słucham i uczę się mówić”

Kocham czytać. Zeszyt 1 "Samogłoski"
Kocham czytać. Zeszyt 1 “Samogłoski”
Słucham i uczę się mówić "Samogłoski i wykrzyknienia"
Słucham i uczę się mówić “Samogłoski i wykrzyknienia” 

i  ćwiczymy je według trzech etapów: powtarzania, rozumienia, nazywania. 

Dziś do samogłoskowych ćwiczeń posłużą nam pszczoły i kwiatki 🙂

Ćwiczenie 1

Pokazujemy dziecku kolejne samogłoskowe pszczoły nazywając je i oczekując powtórzenia. Zależnie od poziomu zrozumienia, możemy poprosić też  o  narysowanie  drogi  do ula od każdej pszczółki.

Ćwiczenie samogłosek zabawa

Ćwiczenie 2

Zadaniem dziecka jest połączenie w pary samogłoskowych pszczółek z kwiatkami z tą samą samogłoską. Pokazujemy dziecku pszczółkę A i pytamy “Gdzie kwiatek A?”

Samogłoski ćwiczenie
“Gdzie kwiatek A?” 

Ćwiczenie 3

Jeżeli dziecko już dobrze opanowało samogłoski możemy poprosić, by układało pszczoły wg polecenia. “Ułóż A O U” lub “ułóż E I Y” itd. Pamiętajmy, że zaczynamy od ułożenia dwóch samogłosek na polecenie.

Ćwiczenie 4

Układamy dziecku w jednej linii, naprzemiennie kwiatek i pszczołę np. 4 elementy, zadaniem dziecka jest odczytanie wszystkich samogłosek.

Życzymy owocnej i kolorowej zabawy 🙂 

Ania Karpińska

Podziel się ze innymi!

Facebook
WhatsApp
Email
Odwiedź nas na Facebooku!
WYŚLIJ KOSZYK