waluta:  
Strona głównaBlog JunioraSAMOGŁOSKOWY ZAWRÓT GŁOWY
Piszą o nas
    
Juniora.pl - laureat nagrody

SAMOGŁOSKOWY ZAWRÓT GŁOWY


SAMOGŁOSKOWY ZAWRÓT GŁOWY 

CZYLI WPROWADZAMY SAMOGŁOSKI

Trafiłeś tutaj drogi rodzicu, terapeuto poszukując odpowiedzi na pytanie, jak to jest z tymi samogłoskami?
Jest z nimi prościej niż na początku mogłoby się to wydawać, etapy wprowadzani są jasne i klarowne, dokładnie opisane w książkach profesor Cieszyńskiej, profesor Korendo czy innych terapeutów. W internecie na różnego rodzaju blogach również jest to dokładnie opisane. 
Nasze wpisy nie mają być kopią teorii już nie raz poruszanej, mają być pomocą w momencie, gdy brakuje nam weny twórczej i pomysłów na urozmaicenie codziennych ćwiczeń z naszymi pociechami. 
Dla przypomnienia dodam tylko, że samogłoski w początkowej fazie nauki wprowadzamy za pomocą kontekstu, tak jak w książkach "Kocham czytać" i "Słucham i uczę się mówić"
    Kocham czytać. Zeszyt 1 "Samogłoski"                                      Słucham i uczę się mówić "Samogłoski i wykrzyknienia" 
          Słucham i uczę się mówić "Samogłoski i wykrzyknienia"

i  ćwiczymy je według trzech etapów: powtarzania, rozumienia, nazywania. 

Dziś do samogłoskowych ćwiczeń posłużą nam pszczoły i kwiatki :)
Ćwiczenie 1
Pokazujemy dziecku kolejne samogłoskowe pszczoły nazywając je i oczekując powtórzenia. Zależnie od poziomu zrozumiania, możemy poprosić też  o  narysowanie  drogi  do ula od każdej pszczółki.

Ćwiczenie 2
Zadaniem dziecka jest połączenie w pary samogłoskowych pszczółek z kwiatkami z tą samą samogłoską. Pokazujemy dziecku pszczółkę A i pytamy "Gdzie kwiatek A?" 

Ćwiczenie 3
Jeżeli dziecko już dobrze opanowało samogłoski możemy poprosić, by układało pszczoły wg polecenia. "Ułóż A O U" lub "ułóż E I Y"  itd. Pamiętjamy, że zaczynamy od ułożenia dwóch samogłosek na polecenie. 


Ćwiczenie 4
Układamy dziecku w jednej linii, naprzemiennie kwiatek i pszczołę np. 4 elementy, zadaniem dziecka jest odczytanie wszystkich samogłosek.

Życzymy owocnej i kolorowej zabawy :) 

Ania Karpińska


Zobacz też:

MENU BLOGA       NAUKA CZYTANIA - SAMOGŁOSKI     SAMOGŁOSKOWY ZAWRÓT GŁOWY       TAKI SAM  


 ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA CZ.1            ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA CZ.2               GRAFOMOTORYKA     


 ĆWICZENIA PAMIĘCI                     KATEGORYZACJA           WYKLUCZANIE ZE ZBIORU               ANALOGIE


ĆWICZENIA  LEWOPÓŁKULOWE        PROGRAMOWANIE JĘZYKA           LUSTERECZKO POWIEDZ ....      O RANY POKÓJ SYPIALNY!    NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY        
'ZNAJDŹ I POLICZ KOLORY' HAPE       LALECZKI W KROPECZKI I PASECZKI     
 


 DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 1              DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 2               DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 3        


Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.