waluta:  
Katalog Juniora.pl
   pomoce logopedyczne okładka  
 Do pobrania:)

Laleczki w kropeczki i paseczki i nie tylko - doskonała pomoc :-)

Rodzina to Skarb i w naszym życiu i w Metodzie Krakowskiej :-)

Nowa pomoc z wydawnictwa Lolin "Lalki Rodzina z bobasem 7 sztuk"  jest też na to dowodem:-)
Drewniane, pięknie wykonanane, uśmiechnięte figurki zachęcaja nas do pracy.

              


Możemy wykorzystać je na wiele sposobow. Jak? 

Przyda nam sie do ćwiczenia czytania wyrazów globalnych (rzeczowników), fleksji, przyimków, zabawy symbolicznej i kierowanej, naśladownictwa,  ćwiczeń manualnych ( nogi i ręce kukiełek można zginać tak, aby mogły np usiąść), a także ćwiczeń dialogu i interakcji i wykluczania ze zbioru.

Ale po kolei. 

Naśladownictwo
Poruszamy laleczką i mówimy " lala idzie" , kładziemy i czekamy na reakcje dziecka. Innym przykladem jest : lala idzie spać, lala robi papa. Zawsze odkładamy laleczkę w oczekiwaniu na reakcje dziecka.

Wyrazy głobalne
Wiadomo, że jednym z pierwszych etapów w Metodzie Krakowskiej jest uczenie sie wyrazów globalnych, czyli rzeczowników. Nim przejdziemy do nauki na obrazkach pracujemy na przedmiotach. I tu nasza usmięchnieta 3 pokoleniowa rodzinka jest  jak znalazł :-) Możemy ćwiczyć różne zestawy :-)

  DSC_2833    DSC_2834

UWAGA! Dla dzieci początkujących w terapii, nabywających dopiero system językowy szczególnie polecam zestaw z  ich imieniem i  rodzeństwa czy znajomych dzieci z rodziny. 

           DSC_2848

Kategoryzacje tematyczne 
Oczywiście tworzenie kategorii tematycznych zależy od wiedzy dziecka i poziomu rozumienia i budowania języka. Jesli jednak możemy je już wprowadzic może to być np taki zestaw lalki / autka

               DSC_2838

Przygotowanie do czytania globalne
Jeśli akurat mamy "na stanie" w domku dodatkowe laleczki i co wiecej córeczka łaskawie :-) nam je  "wypożyczy", możemy ćwiczyć przygotowanie do czytania globalnego czyli : układania różnych egzemplarzy laleczek ( mama, tata, siostra)

                         DSC_2836


Czasowniki
Ćwiczymy czasowniki : ŚPI, LEŹY, SIEDZI, STOI ,IDZIE lub LALA ŚPI, LALA LEŻY, LALA SIEDZI

                        DSC_2843

Budowanie pierwszych prostych zdań
Laleczki mogą być pomocne w budownaniu pierwszych zdań typu " Mama ma misia". Możemy skorzystać z innych pomocy np Rzeczowniki - Zabawki Arsona -
 
                      DSC_2852


                      DSC_2853
       
                       DSC_2854

Fleksja

Jeżeli dziecko jest już na tym etapie laleczki posłużą nam również do ćwiczeń fleksji.  Ćwiczymy  prawidłową odmianę rzeczowników przez przypadki i utrwalamy  użycie form fleksyjnych.

Pokazujemy np.  laleczkę mamę i mówimy  " jest mama" , po czym zakryć przedmiot i zapytać " kogo nie ma" ?
 


Przyimki
Kolejna forma ćwiczeń mogą być przyimki. Wykorzystując jeszcze pomoc  Mebelki do sypialni - można ćwiczyć na wiele sposobów. I wiele przyimków :-) oto przyklady : 

      DSC_2849

Zabawa tematyczna

Zabawę taką podejmują dzieci, ktore rozumieją i używają  już język. Takie zabawy wymagają współdziałania, interakcji, jak i sekwencji działań. My przy stoliku możemy powoli wprowadzać elementy takiej zabawy już na początku terapii. Możemy bawić sie np w rodzine na wakacjach, w przedszkole ( pani i dziecko) , w  połozenie spać bobo ( mozemy tu wykorzystac zestaw Mebelki do sypialni).
http://juniora.pl/mebelki-do-sypialni-p-1034.html
 
DSC_2844DSC_2846


Wykluczenie ze zbioru - bardzo ważne ćwiczenie w terapii

Ćwiczenie działania lewej półkuli mózgu są bardzo ważne dla stymulacji funkcji poznawczych dziecka.
Zauważenie różnic występujących miedzy przedmiotami jest podstawą uczenia się czytania, pisania, ogólnie wiedzy o świecie. Aby zauważyć odmienność jednego elementu trzeba dostrzec wspólne cechy pozostałych przemiotów,tworzacych daną katagorie. Nazwanie (zwerbalizowanie podobieństwa - katagoria ogólna laeczki) opiera się na umiejętności globalnego spostrzegania prawej półkuli mózgu.

                     DSC_2851Zestaw bedzie pomocny ròwnież do zabawy z rozbudowanymi sekwencjami ( przygotuje nas to do zabawy kierowana). Np " pan idzie do sypialni, otwiera szafę, wyciąga pidżame i kładzie się spać".

Niezastąpiony również do ćwiczeń dialogu, rozwiazywania konfliktów, kłotni np. między rodzeństwem. Ćwiczymy relacje i towarzyszace im emocje.

Przy zabawie dzieci ćwiczą też rączki manewrując pałeczkami.  Dziecko może probować posadzić lalkę, postawić, pokazać jak idzie.

Laleczki tak naprawdę mogą nam służyć do niezliczonej ilości ćwiczeń. Takie ćwiczenia są bardziej atrakcyjne dla dzieci a laleczki po terapii/ pracy posłużą świetnej zabawie!


Polecam gorąco " do tańca (do zabawy) i do różańca ( do pracy)"!


Karolina Sulkowska, mama Tosi i Karolka


Zobacz też:

MENU BLOGA       NAUKA CZYTANIA - SAMOGŁOSKI     SAMOGŁOSKOWY ZAWRÓT GŁOWY       TAKI SAM  


 ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA CZ.1            ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA CZ.2               GRAFOMOTORYKA     


 ĆWICZENIA PAMIĘCI                     KATEGORYZACJA           WYKLUCZANIE ZE ZBIORU               ANALOGIE


ĆWICZENIA  LEWOPÓŁKULOWE        PROGRAMOWANIE JĘZYKA           LUSTERECZKO POWIEDZ ....      O RANY POKÓJ SYPIALNY!    NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY        
'ZNAJDŹ I POLICZ KOLORY' HAPE       LALECZKI W KROPECZKI I PASECZKI     
 


 DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 1              DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 2               DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 3        


Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.