waluta:  
Katalog Juniora.pl
   pomoce logopedyczne okładka  
 Do pobrania:)

ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA

Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej to układanie obrazów z części oraz: uzupełnianie brakujących części obrazu, ćwiczenia "taki sam", wyszukiwanie różnic między obrazkami, odwracanie obrazków, identyfikowanie odwróconych obrazków, układanie wzorów z klocków.
Dobrze opanowana umiejętność analizy i syntezy ułatwia naukę czytania ze zrozumieniem i pisania, a jej ćwiczenia są ćwiczeniami lewopółkulowymi.

Układanie obrazu z części to podstawa ćwiczeń analizy i syntezy wzrokowej.
Pracę rozpoczynamy od obrazków tematycznych kolorowych o wyraźnym konturze po to, by w efekcie dojść do ćwiczeń na materiale atematycznym – literopodobnym. Stopień trudności dostosowujemy do możliwości dziecka. ∗

Oto przykłady najprostszych ćwiczeń na materiale ciętym pionowo i poziomo.
Skserowany obrazek z ulubionej pomocy:) tniemy przy dziecku i prosimy: „Ułóż”.
Sympatyczna układanka. Przy okazji powtarzamy wyrażenia dźwiękonaśladowcze, możemy dołożyć etykiety z nazwami zwierząt (czytanie globalne)."Symetria" i polecenie: "Dołóż".
Materiał czarno biały. Układanie postaci ludzkiej z dwóch części.Kolejno, utrudniamy zadania – tniemy obrazek na trzy, cztery i więcej części.Materiał atematyczny i coraz więcej elementów.
 Pomoce cięte po skosie. Kolorowe....i czarno białe (tu sprawdzą się np. pocięte kolorowanki i rysunki, które sami możemy zrobić)
Trochę inne ćwiczenie:
Atematyczne kolorowe, coraz więcej elementów itd. :)A dlaczego nie puzzle?

Na zdjęciach Franio układa kotka. Obraca klocek, dopasowuje. Wie, że powinien tu pasować, ale analizuje cały obraz, tak aby klocek pasował. W analizie wzrokowej istotne są bowiem relacje między elementami układanki, obrazu.Z puzzlami jest inaczej, element układanki bardzo łatwo dopasować,  nie trzeba go obracać, bo wycięcia stanowią ogromną podpowiedź. Jest to forma miłego spędzenia czasu z dziećmi, ale niewiele wnosi do rozwoju malucha.
Ku pamięci! Pilnujemy, by maluch pracował dominującą ręką, no i siedzimy po prawej stronie dziecka ;)

Miłej zabawy!


Aleksandra Lashmann z synkiem Frankiem ∗Opis teoretyczny na podstawie "Stymulacja i terapia. Przygotowanie do nauki czytania". Agnieszka Fabisiak Majcher, Marta Korendo, Elżbieta Ławczys. Wydawnictwo WiRZobacz też:

MENU BLOGA       NAUKA CZYTANIA - SAMOGŁOSKI     SAMOGŁOSKOWY ZAWRÓT GŁOWY       TAKI SAM  


 ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA CZ.1            ANALIZA I SYNTEZA WZROKOWA CZ.2               GRAFOMOTORYKA     


 ĆWICZENIA PAMIĘCI                     KATEGORYZACJA           WYKLUCZANIE ZE ZBIORU               ANALOGIE


ĆWICZENIA  LEWOPÓŁKULOWE        PROGRAMOWANIE JĘZYKA           LUSTERECZKO POWIEDZ ....      O RANY POKÓJ SYPIALNY!    NA STRAGANIE W DZIEŃ TARGOWY        
'ZNAJDŹ I POLICZ KOLORY' HAPE       LALECZKI W KROPECZKI I PASECZKI     
 


 DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 1              DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 2               DODAJ DO ULUBIONYCH CZ. 3        

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.